Czy przyjmowanie L-karnityny ma skutki uboczne?
Jeden z największych sprzymierzeńców osób dbających o dobrą kondycję i sylwetkę, substancja, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie: L-karnityna od lat jest niezwykle popularnym suplementem diety. Warto jednak wiedzieć, że stosowanie L-karnityny może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych, dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiednie dawkowanie oraz pojawienie się niepokojących objawów.
Niezbędna L- karnityna
Aminokwas karnityna znajduje się przede wszystkim w mięśniach ssaków, w tym ludzi. Jego aktywna forma, L-karnityna pomaga uzyskiwać energię z kwasów tłuszczowych oraz odpowiada za metabolizm węglowodanów, czyli przetwarzanie cukrów w organizmie. Dodatkowo spowalnia procesy starzenia się organizmu, przyspiesza metabolizm, wzmacnia potencję i wydolność organizmu. Ta wspaniała substancja nie działa jednak „jak za dotknięciem magicznej różdżki”. Zauważalne efekty suplementacji L-karnityny pojawiają się przy dużej aktywności fizycznej. Zwiększenie wydolności i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej musi być związane z pracą mięśni w czasie ćwiczeń.
Niepożądane odczyny – rzadkie i tymczasowe
Większość osób suplementujących L-karnitynę w celu odchudzania, poprawy funkcjonowania wątroby i nerek i zwiększenia wydolności organizmu, nigdy nie odczuje negatywnych skutków jej przyjmowania. Skutki uboczne pojawiają się bardzo rzadko. Najczęściej są związane z działaniem układu pokarmowego, przejawiają się w formie biegunki, wymiotów czy bólów brzucha. W przypadku występowania innych schorzeń, na przykład mocznicy, może pojawić się osłabienie mięśni.
Każda osoba, która zauważy u siebie tego typu objawy, powinna skonsultować je u swojego lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista może zalecić wykonanie odpowiednich badań i pomoże uporać się z dawkowaniem oraz zniwelowaniem nieprzyjemnych objawów.
Skutki uboczne najczęściej pojawiają się przy nadmiernej suplementacji L-karnityny, dlatego tak ważne jest zachowanie umiaru. Nie wolno przekraczać maksymalnej dziennej dawki preparatu, która najczęściej jest określona na opakowaniu suplementu. Nadmiar aminokwasu może być wydalany z moczem, dlatego ryzyko przedawkowania dotyczy regularnie przyjmowanych, znacząco przekraczających normę, dawek.